piątek, 28 marca 2014

Dźniana Sutra, cz.10 - Sarwadźniana i Niradźniana

Dźniana Sutra

Czyli dyskurs o poziomach duchowej wiedzy

Swami P. SaiSiwa

Dźniana Sutra, cz.9 - Bodhidharmadźniana

13. Sarwadźniana

Wiedza całkowita, kompletna w swej ekspresji jako wszechświaty niezliczone. „Jestem Bogiem” cóż to znaczy? Obejrzyj wszystkie wszechświaty, tam opowiedziałeś o Sobie od pyłku po najwyższe bóstwa. Każdy szczegół istnienia, ani wyższy ani niższy jest elementem tejże wiedzy. Są literkami alfabetu twej kosmicznej powieści o tym kim, i jakim jesteś. Bóg wie kim-jest, ale aby wiedzieć jakim-jest musi być Kreacja obecna. Twoja wiedza to Wszechświat sam w sobie w tak doskonałej kompozycji, że nie ma nic do zmiany i usprawnienia, nic do wyzwolenia, bo każdy element jest fantastycznie osadzony na swoim miejscu. Wyzwolenie dla istot? Nie ma takiego czegoś. Było by gdyby było zniewolenie! Tu jesteś tylko ty. Ta Wielka Prawda jest niczym grzmot pioruna, co iluzję ostatecznie rozdziera. Patrz jak-jest, spoza umysłu, a zrozumiesz, że jesteś elementem własnej o Sobie wiedzy, na każdym etapie „rozwoju” w każdym jej szczególe. Ani zniewolenia, ani wyzwolenia, ty to TY, to wszystko. Bez celu w wolności swego przejawienia po prostu jesteś jako Satja i wyrażasz się jako Prema. Ty obdarzasz wszystko doświadczeniem, samemu pozostając poza wszelkim doświadczaniem.

Nic ponad tobą, nic poniżej.
Ty w pyle ziemi i w bogach niebios.
Ty w ignorancji iluzji
I ty w świętych mędrcach.

Zapatrzony w kreację własną
I niepatrzący jednocześnie.
Związany sobą i nie związany niczym.
Bez celu a w wolności - wyrażasz się.

Cóż ciebie dotyczy?
Nic i we wszystkim wszystko!
Nikt ciebie nie zatrzyma i nie zna.
Ty znasz Siebie całkowicie Sobą.

W stanie Sarwadźniany niewielu Awatarów przyszło i jako tacy nazywają się Purna Awatarami - czyli zstąpienie boskości w pełni mocy. Takim był Kryszna 5000 lat temu, takim jest Bhagawan Śri Sathya Sai Baba dziś. Nawet Rama, Budda, czy Jezus nie byli Purna Awatarami. W niezwykłych czasach żyjemy. Oczywiście możliwy jest wgląd i Oświecenie w tym poziomie świadomości, ale nie jest możliwe w formie istnienie. To jak eksplozja, rozerwanie wszelkiego doświadczania na strzępy i samemu spłonięcie. Które ciało jest twoje? Jak masz powrócić? Jak powrócisz, już nie jesteś w TYM. To Satjakaja, w Prawdzie Ostatecznej i Całkowitej niepojęte Oświecenie. Po drugiej, rzeczywistej stronie lustra Maji.

14. Niradźniana

Brak zainteresowania swoją kreacją, jej zniknięcie i w ciebie wtopienie – takie jest twoje niepojęte, bezforemne współczucie. Bez formy, relacji i zależności, bez wiedzy. Zniknął świat Kreacji i wielka Wiedza zniknęła... a Jesteś. Niradźniania to wiedza bez formy, bez swego istnienia. Nawet wiedza najwyższa, Sarwadźniana jest tu przeszkodą, i teraz jako ostania zniknęła a z nią absolutnie wszystko, co kiedykolwiek formę, umysł czy uczucie posiadało. Z twej mocy, z twej Absolutnej Natury jakim-jesteś sam ją unicestwiłeś w błogości Siwanandy i to najwyższe, najpierwotniejsze poznanie Siebie. To bycie poza Oświeceniem.

Adi-Siwa, Sathya-Sai-Siwa,
chwała Ci, dżej!

Czym Niradźniana różni się od adźniany – niewiedzy? Moc Niradźniany to Niepowstrzymana Prakanti (piękno poza wyrazem i poznaniem) i Ona, jako Adi Siakti, moc chwały Boga z ciebie, stwarza ponownie wszechświaty przed okiem Prasianti (Najwyższego Świadka), swego Adi Siwy...


I tak zatoczyliśmy swą opowieścią pełen cykl od stworzenia do unicestwienia w Niradźnianie i do początków następnego stworzenia w niewiedzy, w adźnianie. Taki JESTEŚ, niczym majestatyczny falujący Ocean stwarzania i unicestwiania całych Wszechświatów... bez początku i bez końca.

Om Sai Ram!
Swami P. SaiSiwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.